Jdi na obsah Jdi na menu
 


Rakytník

18. 1. 2014

 

http://www.vitarecepty.cz

Rakytník oplývá životní silou

Rakytník můžeme právem zařadit mezi tzv. Superfoods, čili potraviny s vysokou koncentrací vitamínů,  minerálů a dalších zdraví prospěšných látek. Tento úžasný keř či malý stromek by měl na zahrádce růst opravdu každému – všichni bychom tak mohli čerpat přírodní látky pro zdraví přímo z naší zahrádky. Pokud však ještě nemůžeme sbírat plody z naší zahrady, můžeme využít produktů na pultech zdravých výživ. Nic však není tak přínosné jako vlastní plody z vlastní zahrady. A čím že to ten rakytník vlastně oplývá?

Obsah vitamínů v plodech rakytníku

Plody rakytníku – bobule oranžové barvy, kyselé chuti, obsahují provitamín A, vitamín B1, B2, B6, C, E, K1, F. Účinnou složkou jsou flavonoidy a přítomna je cenná látka hippophein. Olej obsažený v dužině plodu má oranžovou barvu s vysokým obsahem provitamínu A, vitamínu E a řadou nenasycených mastných kyselin.

Jakým způsobem rakytník užívat?

Na trhu jsou dostupné tablety, které jsou extrakcí účinných látek plodu rakytníku. Tyto přírodní doplňky stravy jsou vhodné pro osoby, které trpí jednou či více z níže vyjmenovaných nemocí. Plody je však nejlepší jíst čerstvé, nebo si z nich můžeme udělat čerstvou rakytníkovou šťávu. Aby nám plody rakytníku vydržely i do zimy, je možné je zamrazit. Nevitariáni si z plodů rakytníku mohou vyrobit také marmeládu, povidla, kompot, sirup, limonádu apod. Možnosti využití rakytníku jsou opravdu široké, můžeme ho přidávat téměř do každého pokrmu, který si připravíme.

Mé zkušenosti s rakytníkem

O rakytníku jsem už věděl delší dobu. Poprvé jsem se o něm dozvěděl z televize, kde vystupoval pan bylinář Pavel Váňa. Říkal jsem si „WOW, tak to je opravdu super potravina.“ Nějakou dobu ještě však trvalo, než jsem rakytník okusil. Pak jsem si však v zelené lékárně koupil kapsle rakytníku a v obchodě se zdravou výživou rakytníkovou šťávu a rakytníkový kompot. Kapsle a šťávu jsem pravidelně užíval každý den a již po 14ti dnech jsem cítil výraznou úlevu na mých ledvinách. Rakytník proto ze své vlastní zkušenosti doporučuji všem, kdo má nějaké problémy s ledvinami. Rakytník má ovšem řadu dalších blahodárných účinků.

Léčebné vlastnosti rakytníku

Rakytník podporuje přirozenou obranyschopnost organismu, přispívá ke správné činnosti zažívacího traktu, přispívá k dobrému fyzickému stavu a posiluje činnost srdce a udržuje zdravou pokožku. Rakytník blahodárně působí na tato onemocnění: rakovina, Crohnova choroba, zanesené žlučovody, zánět močového měchýře a ledvin, jaterní onemocnění, zácpa, arterioskleróza, zvýšený cholesterol, infarkty, mrtvice a další. Rakytníkový olej se používá také na popáleniny, křečové žíly, rány, nežity, bércové vředy, hemeroidy a různé poškození pokožky. No posuďte sami, není rakytník svojí šířkou záběru léčení onemocnění úžasný? Dle mého názoru by ho měl jíst pravidelně každý člověk. Podpoříte tak své zdraví a získáte úžasnou sílu do života.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář