Jdi na obsah Jdi na menu
 


Petrželová šťáva

14. 8. 2013

www.2012rok.sk

Šťáva se získává od června do září z listů a kořenů.

 

Petrželová šťáva se připravuje z natě a kořenů. Je to jeden z nejsilnějších očistných prostředků, protože petržel obsahuje mnoho éterických olejů a také draslík, vápník, hořčík, fosfor, železo, karoten a vitaminy C, B1, B2 a PP. Šťáva se získává od června do září z listů a kořenů. Vzhledem k silným očistným vlastnostem není nikdy vhodné pít samotnou petrželovou šťávu ve větším množství než 30–60 ml. Pro zmírnění působení je lépe toto množství smíchat se šťávami mrkve, salátu, špenátu nebo celeru. Čerstvá petrželová šťáva podporuje v organismu kyslíkovou výměnu a udržuje v zdravém stavu nadledvinky a štítnou žlázu. Prvky, jež petrželová šťáva obsahuje, podporují posílení krevních cév, zvláště arteriálních krevních kapilár. Éterické oleje v petrželové šťávě podporují vstřebávání kamenů v ledvinách a močovém měchýři. Léčí onemocnění močopohlavních orgánů, glomerulonefritidu a další onemocnění ledvin.

Petrželová šťáva se úspěšně používá při vodnatelnosti. Petrželovou šťávu v kombinaci s řepnou, ve směsi řepné a mrkvové nebo s okurkovou šťávou se doporučuje užívat při poruchách menstruačního cyklu. Při pravidelném užívání těchto šťáv velmi často mizí bolestivost při menstruaci. Éterické oleje dávají potřebnou sílu očistnému procesu během menstruace a mrkvová šťáva odstraňuje zánět. Řepná šťáva pomáhá doplnit hemoglobin ztracený s vyloučenou krví. Jestliže se užívá okurková šťáva, je menstruace vodnatější. Obecně se pro normalizaci menstruačního cyklu a správné fungování ženské pohlavní soustavy doporučuje výrazně omezit konzumaci koncentrovaných škrobů (rohlíků, pirožků, jater…), cukru (cukrářských výrobků, sladkých nápojů) a masových produktů.

Petrželová šťáva je účinná proti onemocněním očí. Proti vředům na oční rohovce, šedému zákalu, zánětu spojivek a dalším onemocněním je petrželová šťáva účinná v kombinaci s mrkvovou a celerovou šťávou, protože se spojují silné fytoncidní vlastnosti petržele a účinná schopnost mrkve hojit rány.

 

Petrželová šťáva – Norman W. Walker:

Syrová petrželová šťáva je jednou z nejsilnějších. Nemá se pít sama a najednou ve větším množství než 30 až 60 gramů, ale má se smíchat s dostačujícím množstvím šťávy z jiné zeleniny, například z karotky, celeru, hlávkového salátu, nebo špenátu. I potom má být její podíl, vzhledem k ostatním šťávám, malý.

     Syrová petrželová šťáva má vlastnosti, které jsou důležité pro látkovou výměnu kyslíku, k udržování funkce nadledvinek a štítné žlázy. Účinné látky v petrželi jsou v takovém vzájemném poměru, který pomáhá udržovat cévy, hlavně však kapiláry a arterioly (nejjemnější cévy) zdravé. Je výbornou výživou pro urogenitální orgány (močové a pohlavní ústrojí) a pomáhá při kamenech v ledvinách a v močovém měchýři, .jakož i při albuminurii (bílkovině v moči), zánětech a ostatních ledvinových chorobách. Používá se s úspěchem i u vodnatelnosti.

     Je také účinná při chorobách očních a chorobách zrakového nervu. Kombinací petrželové šťávy s karotkovou, nebo ještě s přidáním celerové a endiviové šťávy, se může účinně léčit zraková slabost, rohovkový vřed. šedý zákal a oční záněty ve všech stádiích.

     Nepijte nikdy velké množství čisté syrové petrželové šťávy, protože svou vysokou koncentrací může zavinit nervové poruchy. Smíchaná s jinými šťávami je však velmi užitečná.

     Přísně vzato, patří petržel do skupiny bylin a odtud také pramení její silný, koncentrovaný účinek. Užívá se s úspěchem k vyvolání menstruace, především ve spojení se šťávou z červené řepy, anebo se směsí šťáv z karotky, červené řepy a okurek. Křeče, vyvolané menstruací, se zmírní nebo zmizí za předpokladu, že se z jídelníčku škrtne koncentrovaná potrava ze škrobů a cukrů. 

Text je úryvek z knihy:

   Dr.Norman W. Walker – Čerstvé ovocné a zeleninové šťávy

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář