Jdi na obsah Jdi na menu
 


Kopřiva – zdroj vitamínu C a karoténu

7. 2. 2014

http://www.2012rok.sk/

Kopřiva – zdroj vitamínu C a karoténu

Kopřiva je nenáročná rostlina, a proto je velmi rozšířená. Roste prakticky všude a dobře se cítí v jakémkoli klimatickém pásmu, včetně tropů i tundry. Čeleď kopřivovitých zahrnuje 45 rodů a 850 druhů. U nás roste kopřiva dvoudomá a kopřiva žahavka.

K léčebným účelům se používá pouze kopřiva dvoudomá, ačkoli kopřiva žahavka má také některé užitečné a léčivé účinky. Listy kopřivy dvoudomé obsahují glykosid urticin, vitamin C, karotenoidy, třísloviny, alkaloidům podobné látky, chlorofyl, kyselinu křemičitou, kyselinu mravenčí, riboflavin, cukr, fytoncidy, škrob, bílkoviny, železo, mangan, měď, draslík, vápník a baryum. Kromě toho je v kopřivě dvoudomé hodně vitaminů. V mladých listech je vitaminu C dvakrát více než v plodech černého rybízu a obsah karotenu je vyšší než v bobulích rakytníku, listech šťovíku nebo v mrkvi.

K léčebným účelům se obvykle užívají listy kopřivy dvoudomé, méně často kořeny, semena a květy. Vitaminy a další užitečné látky, jež jsou v ní obsaženy, pomáhají na jaře během všeobecné avitaminózy podporovat síly organismu. Chlorofyl má stimulující a tonizující účinek, podporuje látkovou výměnu, zvyšuje tonus dělohy, střev, kardiovaskulární a dýchací soustavy a urychluje hojení ran. Soli železa pomáhají obnovovat červené krvinky, což zvyšuje množství hemoglobinu a zlepšuje složení krve. Kromě toho soli železa spolu se solemi křemíku, na které je kopřiva také bohatá, podporují zpevnění chrupavek, zlepšují látkovou výměnu, zvláště metabolismus cukrů a obnovují sliznice.

Kopřiva dvoudomá je také schopná vyvést z organismu nadbytečný cukr, utíšit revmatické bolesti a pořádně očistit organismus od škodlivých látek, zvláště trávicí trakt, játra, žlučové cesty, ledviny a močové cesty. Přitom se aktivizuje funkce všech vnitřních orgánů, a proto je kopřiva schopná odstranit alergické reakce. Kromě toho podporuje růst a posílení vlasů a také zesílení vylučování mléka u kojících matek. Kopřiva dvoudomá je nepostradatelná při různých hnisavých onemocněních kůže, například při akné, svědění a ekzému. Je účinná při všech druzích revmatických onemocnění, zvláště při revmatických bolestech kloubů a zánětu míšního kořene. Některé preparáty kopřivy podporují obnovení fungování čichu. Kopřiva pomáhá i při různých onemocněních kardiovaskulární soustavy a gastrointestinálního traktu. Užívá se při děložním krvácení, včetně krvácení po porodu, myomu dělohy, erozi děložního hrdla, zánětlivých onemocněních, silném bělotoku, poruchách menstruačního cyklu, dlouhotrvající silné menstruaci, mastitidě a mastopatii.

Kopřiva má také kontraindikace. Nelze ji užívat během těhotenství (zvláště v posledních měsících), při zvýšené srážlivosti krve, zánětech žil, hypertenzi, krvácení vyvolaném cystou, nádorech dělohy a jejích výrůstcích a polypech. Kromě toho se nesmí brát větší množství kopřivy při alergických stavech. Mimo tyto případy se kopřiva hodí v nejrůznějších situacích.

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář