Jdi na obsah Jdi na menu
 


Konopné semínko

18. 1. 2014
http://www.vitarecepty.cz

 

Zdravé konopné semínko

Konopné semínko bychom měli jíst každý den. Kromě vysokého obsahu rostlinných bílkovin obsahuje řadu prospěšných látek, o kterých se zmíním v tomto článku. Podle některých vědců a odborníků na výživu chybí u alternativních výživových směrů dostatek bílkovin. Někteří fruktariáni sice dokazují, že je možné dlouhodobě jíst pouze ovoce, avšak pokud se nechceme tohoto tvrzení držet, můžeme se stravovat bez masa a zároveň s dostatkem bílkovin. Řada vegetariánů a veganů nahrazuje maso sójou, tu však nelze zcela doporučit, jelikož je těžce stravitelná. Naopak konopné semínko je snadno stravitelné a kromě hodnotných bílkovin vám dodá také zdraví prospěšné látky. Které to jsou?

Konopí léčí řadu nemocí

V tomto článku ani nelze shrnout léčebné vlastnosti konopí, protože konopí léčí tolik nemocí, že by se jejich výčet tady nevešel. Nejdůležitější je však znát, proč nás konopí může uzdravit. Jaký mechanismus zde funguje? V každém lidském je tzv. endokanabinoidní systém, což je vnitřní signální systém, který se sestává z kanabinoidních receptorů. Pakliže je lidské tělo schopno vyrábět dostatek kanabinoidů, je také zcela zdravé. Vlivem stárnutí a poškození buněk však dochází k tomu, že v těle tyto kanabinoidy ubývají a tudíž nejsou schopny hrát svoji důležitou roli pro zdraví organismu. A právě tady nám může pomoci konopí. Konopí totiž obsahuje fytokanabinoidy, které mohou nahradit chybějící kanabinoidy a tělo tak uvést do řádného stavu. Kanabinoidů je celá řada a každý účinkuje rozdílně. Důležitý však je komplexní přísun těchto látek v nezměněné formě – tj. ve formě přírodního konopí (semena, listy apod.). Jakmile bychom chtěli tyto látky izolovat a použít jako medikament, již se nám nikdy nepodaří tyto látky dát do takového poměru, jako to umí příroda. A proto dlabejte konopná semínka a budete zdraví.

Omega 3, 6 a 9 mastné kyseliny

Taky se můžete dočíst, že váš talíř bude zdravý jedině tehdy, když bude obsahovat rybu. Ryba totiž obsahuje spoustu zdravotně prospěšných látek, kterými jsou omega 3 a 6 mastné kyseliny. I za tuto nepostradatelnou poživatinu mají vegani náhradu, a tím je právě konopí. Rybí maso kromě zdraví prospěšných látek obsahuje spoustu chemikálií, toxinů, hormonů a různého balastu, který nám nijak prospět nemůže. Je zde celá řada důvodů, proč bychom ryby jíst neměli, ale není zde ani jeden důvod, proč by se náš zdravý talíř nemohl skládat ze zeleniny s konopným olejem nebo s loupanými konopnými semínky.

Překvapivý obsah minerálních látek

Jednou z nejúžasnějších vlastností rostliny konopí je to, že do sebe vtahuje minerální látky obsažené v půdě, a to opravdu ve velkém. Může to být prospěšné, ale pozor, může to být také na škodu. Na škodu je to tehdy, když se konopí pěstuje v blízkosti cest či jiného znečištění a na nevhodné půdě. Konopí je totiž schopno do sebe vtáhnout všechny těžké kovy obsažené v půdě. Je to opravdu úžasná vlastnost, protože konopí dokáže krajinu vyčistit od těžkých kovů, ovšem takovouto rostlinu bychom rozhodně jíst neměli. Konopí bychom měli získávat z půdy podléhající režimu ekologického zemědělství, na které se konopí pěstuje už alespoň třetím rokem. První dvě úrody by se měli spálit nebo použít pro průmyslové účely. Když konopí roste ve zdravé půdě, obsahuje spoustu chlorofylu, lecitinu a velké množství vzácných minerálů, kterými jsou např. jód, chróm, lithium a stříbro – samozřejmě v organické, tudíž plně vstřebatelné formě. Konopí je úžasnou rostlinou, a proto zde budou přibývat další články o konopí, především pak o způsobech použití konopí v kuchyni včetně inspirativních VITA receptů.

Konopné semínko

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář